„Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością oraz Osób Wymagających Wsparcia w Aktywizacji Społecznej i Zawodowej DZWONEK” jest reakcją grupy przyjaciół – specjalistów ds. aktywizacji zawodowej, osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodziców na brak sprawnych, systemowych rozwiązań dotyczących Aktywizacji Zawodowej Osób z Niepełnosprawnością, a także na ciągłą dyskryminację Osób Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym na rynku szkoleniowym, w aktywnym życiu społecznym i zawodowym.

Pracując w projektach związanych z aktywizacją szczególnych grup społecznych posiedliśmy specjalistyczną wiedzę w tym zakresie, którą chcemy dodatkowo wykorzystać w ramach wolnego czasu, wszędzie tam, gdzie zaistnieje taka potrzeba.

Statut

Rozdział II

Cele i środki działania:
1. Podstawowym celem Stowarzyszenia jest niesienie pomocy w zakresie aktywizacji zawodowej i społecznej osobom zagrożonym wykluczeniem ze szczególnym uwzględnieniem:
a) Osób z niepełnosprawnością, w szczególności z niepełnosprawnością intelektualną
b) Osób młodych (15-25 lat) mających trudności wychowawcze lub problemy w nauce
c) Osób nie posiadających odpowiedniego doświadczenia zawodowego lub wymaganych kwalifikacji
d) Osób korzystających z instytucjonalnych form pomocy i opieki
2. Stowarzyszenie udziela pomocy osobom i rodzinom wymagającym wsparcia w funkcjonowaniu życiu społecznym i zawodowym
3. Stowarzyszenie wspiera i nawiązuje współpracę z instytucjami i organizacjami zajmującymi się działaniami zgodnymi ze statutem stowarzyszenia
4. Stowarzyszenie wspiera i nawiązuje współpracę z pracodawcami Osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, które podjęły lub zamierzają podjąć zatrudnienie.
5. Stowarzyszenie działa na rzecz promocji i informacji dotyczących działań związanych ze wsparciem osób zagrożonych wykluczeniem społecznym ( w szczególności Osób z Niepełnosprawnością ).

Cele te realizowane są poprzez:

1. Tworzenie warunków dla skutecznej aktywizacji społecznej i zawodowej osób wymagających szczególnego wsparcia w życiu społecznym i zawodowym
2. Propagowanie celów Stowarzyszenia, zjednywanie sponsorów i osób życzliwych jego idei, współpraca z organami administracji państwowej, samorządowej, jednostkami gospodarczymi, placówkami służby zdrowia oraz organizacjami społecznymi o zbliżonym profilu.
3. Prowadzenie różnych form rehabilitacji społecznej i zawodowej niezbędnej do uzyskania i/lub utrzymania zatrudnienia przez osoby bierne zawodowo i/lub społecznie – pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego i doradztwa personalnego
4. Pomoc finansowa i rzeczowa na rzecz osób i rodzin biernych zawodowo i/lub społecznie
5. Prowadzenie i organizacja zajęć edukacyjnych dla osób i rodzin biernych zawodowo i/lub społecznie oraz osób i organizacji działających na rzecz tych osób.
6. Dofinansowanie działań zmierzających do ograniczenia zjawiska marginalizacji społecznej i zawodowej osób i rodzin biernych zawodowo i/lub społecznie.
7. Organizowanie i finansowanie imprez sportowych, turystycznych i kulturalnych dla osób biernych zawodowo i/lub społecznie oraz ich rodzin i opiekunów
8. Propagowanie działań profilaktycznych służących zapobieganiu bierności społecznej i zawodowej szczególnie osób z niepełnosprawnością
9. Wspieranie działań sprzyjających integracji osób biernych zawodowo i/lub społecznie.
10. Organizacja szkoleń, warsztatów, konferencji, seminariów oraz poradnictwa i konsultacji.
11. Tworzenie planów współpracy ze wszystkimi sektorami życia publicznego.
12. Gromadzenie środków finansowych i rzeczowych na rzecz realizacji celów Stowarzyszenia.
13. Prowadzenie prelekcji, wykładów, warsztatów i szkoleń specjalistycznych.
14. Zabieranie głosu w publicznych sprawach dotyczących zagadnień związanych z osobami biernymi zawodowo i/lub społecznie.
15. Ochronę i promocję zdrowia.
16. Promowanie profilaktyki i opracowywanie kompleksowych programów pomocy osobom i rodzinom biernym zawodowo i/lub społecznie.
17. Aktywne przeciwdziałanie wszelkiego rodzaju formom uzależnień, w szczególności alkoholizmowi i narkomani.
18. Zapobieganie agresji oraz przemocy fizycznej i psychicznej oraz wszelkich formom przemocy w rodzinie.